
Uz automobiļu nozari būtiski ietekmēja COVID-19 izraisītā krīze. Neskatoties uz to, ka pašlaik Latvijā turpinās iepriekš pasūtīto automašīnu piegāde, mēs redzam būtisku pārdošanas kritumu. Pēc Automobiļu Asociācijas datiem no janvāra līdz aprīlim Latvijā reģistrēti tikai 5200 vieglo automobiļu, kas ir par 25,6% mazāk nekā pērn. Aprīlī reģistrēto jaunu vieglo automobiļu skaits samazinājās par 55,2%. Linkerr apkopoja visu pieejamo informāciju saistītu šo jautājumu.
2020. gada janvārī – aprīlī jaunu vieglo pasažieru automobiļu reģistrācija Latvijā ir būtiski samazinājusies. Reģistrēto automašīnu skaits kopumā samazinājās par 25,4% – līdz 4553 mašīnām. Turklāt jaunā vieglā komerctransporta reģistrācija samazinājās par 26,6% – līdz 647 auto. 2020. gada aprīlī, karantīnas mēnesī, Latvijā tika reģistrēta 841 jauna vieglā automašīna, kas ir par 55,2% jeb 1037 mašīnām mazāk nekā 2019. gada aprīlī. Turklāt jaunu vieglo pasažieru auto reģistrācija samazinājās par 58,5% – līdz 683 vienībām, bet vieglā komerctransporta reģistrācija samazinājās par 32,5% – līdz 158 vienībām.
2020. gada aprīlī saņemtie dati pietiekami labi atspoguļo pandēmijas ietekmi uz gandrīz visu preču pārdošanu Latvijā. Turklāt Automašīnu Asociācijas pārstāvji prognozē, ka maijā un jūnijā jaunu vieglo automobiļu kritums var palielināties un sasniegt kritiskos 70 -80%. Šis nozīmīgais kritums būtiski ietekmēs situāciju nozarē līdz gada beigām. Prognozes nav mierinošas.
Automašīnu reģistrāciju skaits šā gada pirmajā ceturksnī arī samazinājās un ļoti būtiski, vairāk nekā par ceturtdaļu (27%), bet otrajā ceturksnī gaidāms vēl lielāks kritums.
Pirms vairāk nekā 10 gadiem automobiļu nozare ar grūtībām pārdzīvoja 2008. gada lielo krīzi. Atceroties iepriekšējo pieredzi, autodīleri centās sagatavoties šā gada krīzei, bet 2020. gada krīze sākās ļoti ātri, tikai mēneša laikā pārdošanas apjoms samazinājās par 90%, 2008. gadā kopējais pārdošanas kritums bija 98%, bet notika pakāpeniski.
Pircēju plūsma autosalonos ir kritusi. Cilvēki krīzē neveic lielus pirkumus. Diezgan liela klientu aktivitāte no komerctransporta sektora pagaidām glābj dīlerus. Šajā segmentā kritiens šobrīd ir tikai 32%. Tas skaidrojams ar to, ka dažās nozarēs strauji palielinājusies aktivitāte un pieprasījums. Tie ir tādi segmenti kā pārtikas produktu tirdzniecība, medicīnas preces. Būtiski pieaudzis pieprasījums praktiski visos interneta veikalos, palielinājusies preču pārdošana mājai. Ar īpašu pieprasījumu izmanto komercautomobiļus, kas aprīkoti ar dzesēšanas sistēmām.
Kopumā situācija ir ļoti satraucoša. Bet mēs ceram, ka autodīleri tomēr pārvarēs šo sarežģīto laiku, bet auto nekļūs par luksusa priekšmetu.